Rosiczka okrągłolistna
Droseria rotundifolia L
Środowisko występowania: tereny podmokłe, torfowiska
Gdzie spotkasz na Opolszczyźnie: Równina Opolska i Równina Niemodlińska
Status i ochrona prawna: gatunek podlegający ścisłej ochronie w Polsce. W województwie opolskim gatunek niskiego ryzyka
Rosiczka okrągłolistna, autor Irena Kania-Surowiec
Rosiczka okrągłolistna jest niewielką rośliną (poniżej 20cm) o specyficznym wyglądzie i trybie życia. Kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarzając nieduże, białe kwiaty. Jej przekształcone blaszki liściowe porośnięte są włoskami zaopatrzonymi w czerwone gruczoły wydzielające lepką, przezroczystą ciecz, której zawdzięcza swoją nazwę (za Słownikiem języka polskiego pod red. Doroszewskiego – rosić, czyli moczyć, zwilżać). Zwabione czerwoną barwą gruczołów owady przesiadają na liściach, przyklejają się do wytwarzanej przez nie substancji a następnie zostają strawione. Liść zamyka się wokół przyklejonego owada w ciągu około trzech godzin. Następnie rosiczka trawi jego ciało przy pomocy kwasu mrówkowego. Po strawieniu miękkich części, które zajmuje rosiczce jedną dobę, liść otwiera się, a pozostałości chitynowego pancerzyka są zdmuchiwane przez wiatr lub zmywane przez deszcz. Najczęstszymi ofiarami rosiczki są muchówki.
Rośnie głównie na oligotroficznych glebach torfowych torfowisk wysokich i przejściowych o odczynie bardzo kwaśnym i kwaśnym, rzadziej na torfowiskach niskich i eutroficznych glebach słabo kwaśnych. Rosiczka okrągłolistna występuje w Europie i subantarktycznej części Azji z wyjątkiem wybrzeży północnych Syberii, w Ameryce Północnej (w części o umiarkowanym klimacie) oraz na Grenlandii. W Europie Południowej występuje wyłącznie w górach. Na polskim niżu występuje dość często, głównie na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, Polesiu Lubelskim, Wyżynie Lubelskiej, Roztoczu, Kotlinie Sandomierskiej i Wyżynie Śląsko-Krakowskiej. Znacznie rzadziej spotykana jest w górach.
Rosiczka okrągłolistna jest jedną z niewielu krajowych roślin owadożernych.
Bibliografia:
Nowak A. i in. 2002. Czerwona Księga Roślin Województwa Opolskiego. Rośliny naczyniowe wymarłe, zagrożone i rzadkie. Seria wydawnicza „Przyroda Opolska” 2002.
Błońska A., Chmura D., Molenda T. 2012. Warunki występowania rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia L.). Inżynieria Ekologiczna Nr 29, 2012.
Tekst: Piotr Balcer