Rezerwat przyrody Osiczyńskie Modrzewie
Rezerwat przyrody Osiczyńskie Modrzewie
Rok utworzenia: 2024 r.
Powierzchnia: 69,41 ha
Powierzchnia otuliny: 36,49 ha
Rodzaj: leśny
Położenie administracyjne: powiat oleski, gmina Olesno
Nadleśnictwo: Olesno
Rezerwat położony jest w odległości ok. 1 km od miejscowości Osiecko.
Celem ochrony przyrody w tym rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych oraz dydaktycznych ekosystemów lasów liściastych.
Rezerwat obejmuje dobrze zachowane siedliska leśne porastające pasmo wzniesień otoczonych od północy i południa niewielkimi dolinami wzdłuż potoków. Większość obszaru porastają drzewostany o charakterze kwaśnej buczyny Luzulo-Fagenion z dominującym bukiem w drzewostanie Fagus sylvatica oraz znacznym udziałem jodły pospolitej Abies alba w granicach jej naturalnego zasięgu. W dolinach potoku i w miejscach źródliskowych wykształcają się niewielkie płaty łęgu olszowo-jesionowego o charakterze podgórskim Carici remotae-Fraxinetum. Na terenie rezerwatu duży udział stanowią ponad 100 – letnie drzewostany. W rezerwacie, w prawie wszystkich wydzieleniach, rosną pojedynczo modrzewie. Najmłodsze mają 60 lat, a pozostałe – między 105 a 271 lat.
Na terenie rezerwatu stwierdzono rzadki gatunek ważki - szklarnika leśnego Cordulegaster boltonii objętej ochroną i ujętej w krajowej Czerwonej Księdze Bezkręgowców w kategorii VU – gatunek wysokiego ryzyka narażony na wyginięcie. Występuje tu także traszka górska Ichthyosaura alpestris, która również objęta jest ochroną prawną.
Na terenie rezerwatu obowiązują zakazy określone w art. 15 ustawy o ochronie przyrody (w tym m.in. zakaz poruszania się poza wytyczonymi szlakami, zakłócania ciszy, zakaz biwakowania czy też niszczenia roślin).
Czy wiesz, że…?
…W rezerwacie znajdują się 2 pomniki przyrody. Modrzew europejski Larix decidua ma wysokość aż 42 m, a jego obwód wynosi 270 cm. Drugim pomnikiem jest klon jawor Acer pseudoplatanus, który swoje najlepsze lata ma już za sobą i aktualnie jest w stanie rozkładu, wciąż jednak pełni istotne role dla bioróżnorodności lasu.