Rezerwat przyrody Bażany
Rok utworzenia: 1969r.
Powierzchnia: 21,01 ha
Rodzaj: leśny
Położenie administracyjne: powiat kluczborski, gmina Kluczbork
Nadleśnictwo: Kluczbork
Rezerwat przyrody „Bażany” położony jest w odległości około 100 m na południe od wsi Bażany, w kompleksie leśnym stanowiącym fragment Obszaru Chronionego Krajobrazu „Lasy Stobrawsko-Turawskie”. Rezerwat składa się z dwóch części: północnej i południowej. Odległość pomiędzy nimi wynosi około 400 m w linii prostej.
Ustanowienie rezerwatu przyrody „Bażany” wynikało z faktu istnienia, według ówczesnych danych, jedynego na terenie województwa opolskiego naturalnego drzewostanu sosnowego, położonego na wydmach z obfitym stanowiskiem jałowca (jest to przedmiot ochrony tego obszaru). Obecnie wiadomo, że miejsc takich na Śląsku Opolskim jest więcej. Wiadomo również, że na terenie rezerwatu roślinnością potencjalną są lasy grądowe i bory mieszane. Stąd należy uznać, że drzewostan na tym terenie jest pochodzenia półnaturalnego lub nawet antropogenicznego. Świadczą o tym występujące tu licznie, zarówno w warstwie drzew, jak i wśród odnowień, dęby szypułkowe i bezszypułkowe. W obrębie rezerwatu występuje jedna z większych populacji jałowca pospolitego w województwie. Łącznie na terenie rezerwatu stwierdzono 400 osobników tego gatunku, z czego 259 osobników występuje w części północnej (największe zgrupowanie na szczycie wydmy śródlądowej), a 141 w części południowej. Licznie reprezentowane są tu mchy (obecnie stwierdzono 6 gatunków chronionych), wątrobowce oraz porosty. Rezerwat jest również miejscem występowania chronionych prawnie gatunków roślin naczyniowych: widłaka jałowcowatego i widłaka goździstego.
Czy wiesz, że...?
…Obecnie widłak jałowcowaty jest rośliną chronioną, ale dawniej jego zarodniki miały zastosowanie w różnych sferach życia. W aptekarstwie były wykorzystywane do sporządzania zasypek na rany i owrzodzenia oraz pokrywano nimi pigułki, tak aby nie zlepiały się. W odlewnictwie obsypywano nimi precyzyjne formy odlewnicze, aby gotowe odlewy nie wymagały później szlifowania. Wykorzystywano je również do wywoływania efektów specjalnych w teatrach, a także do czyszczenia kominów, ponieważ są łatwopalne i w kontakcie z otwartym ogniem wybuchają jak proch.
…W czasie upału hektar jałowców wydziela do 30 kg lotnych substancji o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym, co stanowi swoisty rekord wśród drzew i krzewów iglastych. Lecznicze właściwości jałowca cenione były już w starożytności. W tym celu wykorzystywano szyszkojagody, liście i samo drewno. Medycyna naturalna zaleca stosowanie jałowca w takich chorobach, jak: artretyzm, cukrzyca i nadczynność tarczycy.