Rezerwat przyrody Jeleni Dwór
Rok utworzenia: 1959r.
Powierzchnia: 3,91 ha
Rodzaj: leśny
Położenie administracyjne: powiat prudnicki, gmina Biała
Nadleśnictwo: Prószków
Rezerwat położony jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Bory Niemodlińskie”, w odległości ok 1,5 km od wsi Jeleni Dwór. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego naturalnego pochodzenia, stanowiącego pozostałość dawnej Puszczy Niemodlińskiej.
Całą powierzchnię rezerwatu zajmują ekosystemy leśne. Zbiorowiska leśne reprezentowane są przez stosunkowo dobrze zachowaną kwaśną dąbrowę trzcinnikową, zajmującą cały obszar rezerwatu. Wiek drzewostanu zdominowanego przez dąb bezszypułkowy z domieszką sosny przekracza 250 lat i kwalifikuje go do grupy najstarszych na terenie Borów Niemodlińskich. W granicach rezerwatu stwierdzono występowanie dwóch chronionych gatunków roślin naczyniowych: kruszczyka szerokolistnego i widłaka goździstego, a także gatunki uznawane za rzadko występujące w regionie: czartawę drobną, gwiazdnicę długolistną i nerecznicę szerokolistną. Rezerwat cechuje się dużą różnorodnością mszaków. W ostatnich latach odnotowano tu stanowiska ośmiu gatunków mchów objętych ochroną; ponadto dwa gatunki: gładysz paprociowaty i namurnik jedwabisty należą do gatunków regionalnie rzadkich, mających tu swe jedyne stanowiska na terenie całych Borów Niemodlińskich.
Czy wiesz, że...?
…Polska nazwa kruszyny pochodzi od kruchych, podatnych na złamanie gałęzi. Owoce tego krzewu dla ludzi są niesmaczne i trujące, jednak stanowią przysmak wielu ptaków. Kora kruszyny natomiast wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, stosowanych przy niestrawnościach, zaparciach, zaburzeniach wątroby i dróg żółciowych. Dawniej korę z kruszyny stosowano też do wyrobu prochu strzelniczego. Kruszyna występuje w Polsce dość pospolicie, do 2016 r. objęta była ochroną częściową w celu ograniczenia pozyskiwania kory do celów leczniczych.
…Widłak goździsty jest rośliną o leczniczych właściwościach, które wykorzystywane były już w medycynie średniowiecznej. Pył z zarodników nazywano „mąką czarownic” (w medycynie ludowej stosowany był przy zaburzeniach pracy wątroby i układu moczowego). Znany jest także pod nazwą babimór (określenie lekarstwa na kobiece dolegliwości). Dziś wykorzystywany jest głównie do użytku zewnętrznego na liszaje, egzemy, podrażnienia skóry i rany. Kiedyś wierzono, że widłak, zawieszony na Boże Ciało pod powałą, chroni przed nocnymi marami i nieczystymi siłami, natomiast umieszczenie go w kołysce dziecka chroniło je przed wszelkimi chorobami. W niektórych rejonach Polski roślina ta była znana pod nazwą swarzybaba. Lokalna ludność była przekonana, że roślina ta wprowadza do domu niezgodę i wywołuje kłótnie. Z tego też względu niektórzy bali się nawet jej dotknąć, by nie sprowadzić na siebie nieszczęścia; inni natomiast celowo podrzucali je do kąta izby nielubianych sąsiadów.