Rezerwat przyrody Leśna Woda
Rok utworzenia: 1958 r.
Powierzchnia: 15,75 ha
Rodzaj: leśny
Położenie administracyjne: powiat brzeski, gmina Lubsza
Nadleśnictwo: Brzeg
Rezerwat „Leśna Woda” leży w odległości ok. 1,5 km na północ od miejscowości o tej samej nazwie, na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie fragmentu lasu liściastego o cechach naturalnych. Całą powierzchnię rezerwatu zajmują ekosystemy leśne. Zbiorowiska leśne reprezentowane są przez żyzną buczynę niżową, która dominuje na większości obszaru, kwaśną buczynę niżową, występującą w jego wschodniej części i grąd środkowoeuropejski zlokalizowany w jego części południowej. Drzewostan rezerwatu charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą gatunkową i wiekową. Dominuje tu buk w wieku blisko 200 lat, z domieszką dębów, modrzewia i sosny, a także graba tworzącego niższe piętro drzewostanu. W runie odnotowano występowanie chronionej lilii złotogłów oraz gatunków regionalnie rzadkich: fiołka przedziwnego, perłówki jednokwiatowej oraz nerecznicy szerokolistnej. Na terenie rezerwatu potwierdzono także występowanie 3 gatunków mchów objętych ochroną częściową, są to: skosatka zanokcicowa, tujowiec tamaryszkowaty oraz widłoząb miotlasty.
Wzdłuż wschodniej granicy rezerwatu przebiega szlak rowerowy.
Czy wiesz, że...?
…Duży buk produkuje dziennie około 7000 litrów tlenu, jest to ilość wystarczająca dla 50 ludzi, zaś każdy hektar lasu bukowego corocznie odfiltrowuje z powietrza około 50 ton pyłu.
…Starożytni Rzymianie uważali go za drzewo szczęśliwe, symbol miłości, płodności i cierpliwości. W polskiej tradycji ludowej uchodził za drzewo odstraszające czarownice i demony, bywało jednak, że przeciwnie – przypisywano mu kontakty ze złymi mocami
…Młode liście buka są jadalne, mają orzechowy smak, z czasem gorzknieją i twardnieją. Mogą być wykorzystywane jako dodatek do sałat liściowych, sałatek warzywnych i zup. Bukiew jest bogata w tłuszcz, który po wyciśnięciu służyć może do karmienia świń, z tego powodu jest też chętnie zjadana przez dziki i ptaki oraz magazynowana przez myszy i wiewiórki.