Rezerwat przyrody Prądy
Rok utworzenia: 2001r.
Powierzchnia: 36,77 ha
Rodzaj: torfowiskowy
Położenie administracyjne: powiat opolski, gmina Dąbrowa
Nadleśnictwo: Opole
Rezerwat leży kilkaset metrów na północ od miejscowości o tej samej nazwie, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Bory Niemodlińskie” oraz Obszaru Natura 2000 „Bory Niemodlińskie”.
Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ekosystemu torfowiska. Dominującymi typami ekosystemów są tu torfowiska przejściowe i ekosystemy leśne (bór wilgotny, bór bagienny). Na niewielkich areałach, w miejscach stagnacji wody, rozwinęły się warunki charakterystyczne dla torfowisk wysokich. Znaczne obszary zajmują ekosystemy wodno-błotne z trzciną i szuwarami. W drzewostanie dominuje sosna pospolita oraz brzoza - w zdecydowanej większości omszona. Sporadycznie występują także świerki. Siedliska przyrodnicze cenne dla Wspólnoty Europejskiej stwierdzone w rezerwacie to: torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) - kod siedliska 7140 oraz bory i lasy bagienne (kod siedliska 91D0). Spośród występujących w rezerwacie gatunków roślin naczyniowych, wymienić należy te objęte ochroną prawną, tj. m.in. rosiczka okrągłolistna (podlegająca ochronie ścisłej) oraz bagno zwyczajne (podlegające ochronie częściowej). Rosną tutaj również gatunki uznawane za zagrożone wyginięciem w skali województwa opolskiego. Należą do nich: przygiełka biała, narecznica szerokolistna, wełnianka pochwowata, żurawina błotna i gwiazdnica długolistna. Rezerwat jest jedną z najważniejszych ostoi mszaków, głównie torfowiskowych, w województwie opolskim. Brioflora liczy tutaj 55 gatunków, w tym bagniczka pływająca (objęta ochroną ścisłą), mokradłoszka zaostrzona, torfowiec Russowa, torfowiec magellański (gatunki objęte ochroną częściową). Z ciekawszych gatunków zwierząt warto wymienić rzekotkę drzewną - jedynego w Polsce płaza nadrzewnego.
Czy wiesz, że…?
…Rzekotkę drzewną chroni przed drapieżnikami silna trucizna wytwarzana w małych ilościach przez gruczoły skórne, poza tym jest zupełnie bezbronna. Jest łakomym kąskiem dla zaskrońca oraz ptaków i ssaków. Trudno ją zauważyć z powodu maskującej barwy i kształtu (przypomina liść). Dodatkowo w przypadku zagrożenia zastyga w bezruchu. Samce rzekotki uchodzą za najgłośniejsze płazy w Polsce. W okresie godowym ich rezonatory wydają dźwięki o takiej sile i częstotliwości, że są słyszane w promieniu kilku kilometrów.
…Żurawina błotna posiada jadalne owoce o kwaśnym, cierpkim smaku, najlepsze po przemarznięciu. Są one bogate w witaminy C, A, B1, B2, E, a także dostarczają pektyn, błonnika, węglowodanów oraz wielu mikroelementów, m.in. żelaza, magnezu, wapnia, fosforu, potasu i jodu. Owoce żurawiny mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, pomocne przy zwalczaniu infekcji. Z owoców żurawiny wyrabia się przetwory, takie jak dżemy i konfitury.