Rezerwat przyrody Przyłęk
Rok utworzenia: 1952r.
Powierzchnia: 0,94 ha
Rodzaj: leśny
Położenie administracyjne: powiat nyski, gmina Nysa
Nadleśnictwo: Prudnik
Rezerwat leży na terenie Obszaru Natura 2000 „Przyłęk nad Białą Głuchołaską”, kilkaset metrów na północ od wsi Markowice.
Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu grądu o cechach zespołu naturalnego. W skład drzewostanu wchodzą: lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, grab zwyczajny, klon jawor, klon zwyczajny, sporadycznie występuje jesion wyniosły. Znaczny udział w drzewostanie ma również świerk pospolity. Na terenie rezerwatu występuje jedno siedlisko przyrodnicze cenne dla Wspólnoty Europejskiej: grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (kod siedliska 9170). Stwierdzono tu występowanie 125 gatunków roślin naczyniowych, m.in. złoci żółtej, ziarnopłonu wiosennego, bluszczu pospolitego i konwalii majowej, udokumentowano również stanowiska dwóch mchów objętych ochroną częściową - dzióbkowca Zetterstedta i nastroszka kędzierzawego. Przedstawicielami awifauny są, m. in. muchołówka białoszyja (ujęta w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej), dzięcioł średni i duży, strzyżyk, rudzik, kapturka, pierwiosnek, pełzacz leśny.
Czy wiesz, że...?
…Myrmekochoria to termin odnoszący się do roznoszenia nasion roślin przez mrówki (jeden z rodzajów zoochorii). W taki sposób rozprzestrzeniają się nasiona złoci żółtej. Niektóre gatunki roślin wykształciły specjalne do tego przystosowania, np. ich nasiona zaopatrzone są w specjalne wyrostki zwane elajosomami (ciałkami mrówczymi), które mrówki zjadają w trakcie transportu do mrowiska.
…Wszystkie części bluszczu pospolitego, a zwłaszcza owoce, są trujące dla człowieka i niektórych zwierząt. Obecność słabo trujących metabolitów w owocach jest korzystna, bowiem ogranicza wielkość ich spożycia przez pojedynczego roślinożercę, co zwiększa szanse na skuteczne rozprzestrzenianie. Bluszcz jest rośliną długowieczną - znane są okazy 500-letnie o łodygach kilkunastocentymetrowej średnicy.