Rezerwat przyrody Srebrne Źródła
Rok utworzenia: 2005r.
Powierzchnia: 18,38 ha
Rodzaj: leśny
Położenie administracyjne: powiat Opole, gmina Chrząstowice
Nadleśnictwo: Opole
Rezerwat zlokalizowany jest w pobliżu wsi Daniec, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Lasy Stobrawsko-Turawskie”. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych: łęgowych i grądowych oraz obszaru źródliska bezimiennego dopływu rzeki Jemielnica.
Teren rezerwatu już przed II wojną światową chroniony był na prawach podobnych do dzisiejszej ochrony rezerwatowej. Jego niemiecka nazwa to Silber-Quelle. Status rezerwatu krajobrazowego posiadał również po wojnie, do końca lat 50. W późniejszym czasie obiekt ten został usunięty z listy rezerwatów województwa opolskiego. Dopiero w 2005 roku wprowadzono ponownie prawną ochronę rezerwatową tego obszaru.
Roślinność rzeczywistą rezerwatu stanowią 3 zespoły leśne, które tworzą tu drobnopowierzchniowy kompleks mozaikowy, są to: grąd środkowoeuropejski, łęg jesionowo-olszowy i łęg wiązowo-jesionowy. W zlokalizowanym tutaj obszarze źródliskowym wykształciły się ponadto ziołorośla z panującym lepiężnikiem białym. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 105 gatunków roślin naczyniowych. Wśród nich można odnotować gatunki objęte ochroną prawną (kruszczyk szerokolistny, wawrzynek wilczełyko) oraz gatunki zagrożone wyginięciem na Opolszczyźnie (lepiężnik biały, przetacznik górski). Najciekawszym przedstawicielem fauny jest natomiast rzadko spotykana w kraju ważka - szklarnik leśny.
Czy wiesz, że...?
…Szklarnik leśny to ważka zasiedlająca czyste i bogate w tlen, dość szybko płynące rzeki i strumienie (najczęściej śródleśne, ewentualnie płynące w krajobrazie otwartym, ale z brzegami porośniętymi drzewami), o piaszczystym lub piaszczysto-kamienistym dnie, tylko miejscami pokrytym cienką warstwą mułu lub detrytusu (martwej materii organicznej). Jest gatunkiem stenotopowym, tzn. występującym w ściśle określonym siedlisku. Wyróżnia się spośród krajowych ważek najdłużej trwającym stadium larwalnym (od czterech do pięciu lat).
…Uroki Srebrnego Źródła i otaczających je lasów okoliczni mieszkańcy doceniali już w XVIII wieku. W niedziele i święta było to popularne miejsce spotkań, w trakcie których bawiono się tu przy muzyce i strzelano do tarcz w znajdującej się w pobliżu strzelnicy.
…Według starych przekazów Srebrne Źródło i jego okolice to miejsce magiczne: zawsze w południe, nawet gdy jest bezwietrznie, szumią tu głośno drzewa, a czasem nawet obłamują się konary. Podobno to dusze dawnych kochanków szukają tu siebie, gdyż źródło to było miejscem ich potajemnych spotkań. Mniej romantyczna legenda mówi o duchach kupców i zabójców sprzed wieków, którzy toczą tu swoje boje. Podania wspominają także, że w sąsiedztwie źródła rośnie okazałych rozmiarów sosna spełniająca życzenie każdego, kto obejmie jej pień, oraz o dobroczynnym wpływie wód Srebrnego Źródła - panny, które obmywały w nich swe lica, były gładkie i rumiane.