Rezerwat przyrody Tęczynów
Rok utworzenia: 2000r.
Powierzchnia: 33,40 ha
Rodzaj: leśny
Położenie administracyjne: powiat strzelecki, gmina Strzelce Opolskie
Nadleśnictwo: Strzelce Opolskie
Rezerwat leży ok. 2 km na zachód od stacji kolejowej w Szymiszowie. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie drzewostanu buczyny niżowej i grądu subkontynentalnego z rzadkimi i chronionymi gatunkami runa.
Wyróżniono tutaj 3 zespoły leśne, zajmujące podobny powierzchniowo areał: grąd subkontynentalny, kwaśną buczynę niżową i żyzną buczynę niżową. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 113 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilku taksonów objętych ochroną prawną: buławnika wielkokwiatowego i czerwonego, gnieźnika leśnego, podkolana białego, lilię złotogłów, miodownika melisowatego, orlika pospolitego. Stwierdzone gatunki rzadkie w regionie to: przytulia okrągłolistna, ciemiężyk białokwiatowy, czartawa pośrednia, narecznica szerokolistna, czerniec gronkowy, przylaszczka pospolita. Najciekawszym z występujących tu ssaków jest popielica.
Czy wiesz, że...?
…Kłącze gnieźnika leśnego pokryte jest gęsto splątanymi ze sobą korzeniami, co przypomina ptasie gniazdo, stąd nazwa rośliny. Storczyk ten po raz pierwszy zakwita dopiero w dziewiątym roku życia. Przez cały czas do zakwitnięcia rozwój rośliny odbywa się pod ziemią.
…Popielica, zwana też niekiedy pilchem, jest gryzoniem należącym do rodziny popielicowatych. W Polsce jest stosunkowo nieliczna (figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt). Wielkością przypomina małą wiewiórkę. Aktywna jest nocą, głównie w koronach drzew, a dzień przesypia w kryjówkach (dziuple, opuszczone gniazda ptasie, skrzynki lęgowe dla ptaków). Żywi się nasionami i owocami, w szczególności bukwią, a także żołędziami i orzechami laskowymi. Zjada również pokarm zwierzęcy, np. owady. Popielica jest aktywna zaledwie pięć do sześciu miesięcy w roku (od kwietnia/maja do września/października). Pozostałą część roku spędza w norach ziemnych, gdzie zapada w sen zimowy (tzw. hibernację).